Mikroprojekt má chrániť, upevniť a podporovať rozvoj materiálneho kultúrneho dedičstva pohraničia poľsko-slovenského akým je remeslo aj tesárstvo. Tesárstvo je upádajúcou profesiou, tradičným remeslom charakteristickým pre poľsko-slovenské pohraničie. Je stále menej a menej odborníkov, ktorí vedia tradičným spôsobom budovať z drevná využívajúc pri tom tradične nástroje. Bohužiaľ zaniká rozdiel medzi tradičným a moderným stavebníctvom zároveň v Poľsku ako aj na Slovensku.

Cieľom projektu je poukázanie a propagácia spoločného poľsko-slovenského kultúrneho dedičstva - tesárstva vzhľadom na charakteristické drevené stavebníctvo a roubenú architektúru poľsko-slovenského pohraničia: Chochołów a Podbiel. Zvýši to povedomie a vedomosti, ktoré sa týkajú miznúcej profesie tesára a regionálneho stavebníctva poľsko-slovenského pohraničia.

Počas expozície (10-12 Augusta v Chochołowie) budú exhibície poľských a slovenských tesárov a profesii spájajúcich sa z regionálnym stavebníctvom, np kováčstvo, sochárstvo a iné. Na živo bude aj exhibícia robenia sten drevenéj stavby. Hlavnou atrakciou budú preteky tesárov, medzi inými urobenie rohových kameňov (pravý, ľavý atď) a štítu do dreveného domu. Budu aj preteky pre "msorzy-mechoptyków".

Projekt je realizovaný v spolupráci projektových partnerov: Okresné kultúrne centrum v Novom Targu a Obec Podbiel

Obec Nižná a Žabokrecké ochotnícke divadlo Vás pozývajú na divadelné predstavenie Letušky.
Dátum konania: 29. 4. 2018 začiatok o 18:00 h.
Miesto konania: Kino Ostražica, DK Nižná, Nová doba 506, 027 43 Nižná
49° 18′ 32.324″N 19° 31′ 9.041″E
Typ akcie: divadlo
Organizátor: Obec Nižná
Plné vstupné: 3 €

O hre:
✈ Bernard má tri snúbenice a je nadmieru spokojný. Trojica žien o sebe navzájom nevie, pretože Bernard si svoje vyvolené vyberá zásadne z leteckých spoločností. Snúbenice - letušky sa striedajú v jeho parížskom byte presne podľa letových poriadkov, a to až do dňa, keď mu búrka nad Atlantikom značne skomplikuje život.
Tri letušky v Paríži sú najslávnejšou a dodnes uvádzanou komédiou obľúbeného francúzskeho autora Marca Camolettiho.
.............................................................................................................
✈ Autor divadelnej predlohy:
Marc Camoletti (1923-2003) bol francúzsky dramatik, ktorý sa najviac preslávil svojou klasickou fraškou Tri letušky v Paríži. Narodil sa vo švajčiarskej Ženeve v rodine talianskeho pôvodu. Jeho divadelná kariéra začala v roku 1958, kedy boli v Paríži uvedené tri jeho hry súbežne. Hra Dobrá Anna dokonca dosiahla 1300 repríz. Aj ďalšie hry boli veľmi úspešné, niektoré dokonca aj sfilmované. Práve slávna Camolettiho hra Tri letušky v Paríži bola v roku 1991 zapísaná do Guinessovej knihy rekordov ako najhranejšie francúzsky titul na svete. Camoletti bol vyznamenaný radom cien a preložený do 55 svetových jazykov.
.............................................................................................................
✈ Upozorňujeme, že počas divadelnej hry sa na javisku fajčí!
✈ Osoby a odsadenie:
Bernard: Peter Tomlein
Robert: Milan Bartoš
Berta: Želmíra Kraľovanská
Janet: Dáša Kalnická
Judit: Janka Sopkuliaková
Jacqueline: Dagmar Cebuľová
Réžia a dramaturgia textu: Martin Zachar
Výroba scény a kulís: Milan Bartoš
Kostýmy: kolektív súboru
Svetlo: Milan Štefanides
Dataprojekcia: Martin Mokrý
Šepkárska pomoc: Dagmar Majerová, Petra Plicová

Organizovať akékoľvek podujatie len preto, aby sa všetci účastníci dobre zabavili, zasúťažili si, odniesli si domov množstvo cien a mať z toho iba dobrý pocit už v súčasnej dobe nie je „in“.
Presne takto to však už po niekoľkýkrát urobila partia nadšených rodičov zo športového klubu Oravaman Nižná a zorganizovala 4. ročník Oravaman lyžiarskych pretekov O cenu Ski centrum Uhliská v obrovskom slalome. Krásne slnečné počasie, pár stupňov pod nulou, krajinka zasnežená nádherne ako z gýčového turistického plagátu, zamestnancami Ski centra perfektne upravená zjazdovka priam lákali a pritiahli na lyže či snowboard neuveriteľných 190 pretekárov nielen z Oravy, ale aj z okolia Žiliny, Osčadnice a dokonca aj z hlavného mesta. Súťažilo sa v dvoch úrovniach. Najmladšie deti kategórie Baby a Superbaby si zmerali svoje sily na lyžiach na menej náročnej trati a slalomom zdolávali veselé bránky s postavičkami zvierat. Celkovo súťažilo 54 detí vo veku 4 – 7 rokov. Starší pretekári si už vyskúšali profesionálne postavenú 700-metrovú trať a museli obísť všetkých 32 bránok. Perfektne na vysokej úrovni ju vystavali tréneri Martin a Dušan Lukačšíkovci. Nezľakli sa jej mladší či starší žiaci ani odvážlivci na snowboardoch, ale ani 10 mamičiek a 20 ockov v kategóriách Mamka a Ocko sa nenechalo zahanbiť a predviedlo pred svojimi ratolesťami bravúrne výkony.

ŠK Oravaman Nižná a SKI Centrum Uhliská Nižná vás pozývajú na lyžiarske preteky v obrovskom slalome, ktoré sa uskutočnia v sobotu 17.2.2018 v areáli SKI Centrum Uhliská v Nižnej. 

Dátum konania: 17. 2. 2018 začiatok od 08:45 hod.

Miesto konania: SKI Centrum Uhliská, Nižná

Typ akcie: šport, aktívne trávenie voľného času

Organizátor: ŠK Oravaman Nižná

Pretekov sa môžu zúčastniť žiaci základných a materských škôl spolu s rodičmi. Trať bude postavená tak, aby ju zvládol každý, kto ovláda základy lyžovania. Pre najmenších bude pripravená jednoduchá trať s veselými bránkami. Podmienku je, aby každé dieťa zvládlo samo jazdu na trati. Rodič, prípadne inštruktor z ŠK Oravaman môže ísť na trati pred dieťaťom. Každý pretekár dostane medailu a balíček s občerstvením. Prví traja z každej kategórie získajú poháre a diplomy. Po skončení pretekov si budú môcť spolu zasúťažiť rodičia s deťmi v zábavnej netradičnej disciplíne. Na konci budeme zo všetkých zúčastnených pretekárov losovať výhercov zaujímavých cien. 

V pondelok 12.februára 2018 pozývame všetky deti a ich rodičov na detský karneval do kultúrno-športovej haly v Podbieli so začiatkom o 15.00 hod.. Čaká Vás veselá zábava, súťaže a sladká odmena.

Miestny spolok Slovenského červeného kríža, Ženská spevácka skupina Senková a Obecný úrad v Podbieli Vás pozývajú na tradičné ukončenie Fašiangov v Podbieli spojené s pochovávaním basy, ktoré sa uskutoční v utorok 13.februára 2018 so začiatkom o 19.00 hod. v Reštaurácii Jozefa Korčušku v Podbieli. O občerstvenie a dobrú zábavu bude postarané. Účastníci v maskách a manželské páry v rámci Národného týždňa manželstva sú vítaní. Vstupné sú dve čerstvé vajíčka.

Kutlúrno-športová komisia pri Obecnom zastupiteľstve v Podbieli a Obecný úrad v Podbieli si Vás všetkých dovoľujú pozvať na XXXII. ročník tradičného zimného prechodu PODBIELANSKOU MAGUROU, ktorý sa uskutoční v prvú februárovú sobotu, t.j. 3. februára 2018. Prezentácia účastníkov je od 8.00 - 10.00 hod. pri železničnej stanici v Podbieli. Štartovné 2,50 € dospelí, 1,- € deti.
Organizátori sa tešia na hojnú účasť nielen domácich účastníkov.

Obecný úrad v Podbieli Vás srdečne pozýva

na 19.reprezentačný ples obce Podbiel,

ktorý sa uskutoční v sobotu 10.februára 2018 o 19.00 v KŠH v Podbieli.

Do tanca hrá hudobná skupina Golf a DJ Marcel.

Vstupenku v cene 42,- € pre dve osoby si môžete zakúpiť od pondelka 15.januára na Obecnom úrade v Podbieli v úradných hodinách.