Organizovať akékoľvek podujatie len preto, aby sa všetci účastníci dobre zabavili, zasúťažili si, odniesli si domov množstvo cien a mať z toho iba dobrý pocit už v súčasnej dobe nie je „in“.
Presne takto to však už po niekoľkýkrát urobila partia nadšených rodičov zo športového klubu Oravaman Nižná a zorganizovala 4. ročník Oravaman lyžiarskych pretekov O cenu Ski centrum Uhliská v obrovskom slalome. Krásne slnečné počasie, pár stupňov pod nulou, krajinka zasnežená nádherne ako z gýčového turistického plagátu, zamestnancami Ski centra perfektne upravená zjazdovka priam lákali a pritiahli na lyže či snowboard neuveriteľných 190 pretekárov nielen z Oravy, ale aj z okolia Žiliny, Osčadnice a dokonca aj z hlavného mesta. Súťažilo sa v dvoch úrovniach. Najmladšie deti kategórie Baby a Superbaby si zmerali svoje sily na lyžiach na menej náročnej trati a slalomom zdolávali veselé bránky s postavičkami zvierat. Celkovo súťažilo 54 detí vo veku 4 – 7 rokov. Starší pretekári si už vyskúšali profesionálne postavenú 700-metrovú trať a museli obísť všetkých 32 bránok. Perfektne na vysokej úrovni ju vystavali tréneri Martin a Dušan Lukačšíkovci. Nezľakli sa jej mladší či starší žiaci ani odvážlivci na snowboardoch, ale ani 10 mamičiek a 20 ockov v kategóriách Mamka a Ocko sa nenechalo zahanbiť a predviedlo pred svojimi ratolesťami bravúrne výkony.

Po úspešnom zdolaní trate bol každý pretekár odmenený balíčkom na posilnenie a pamätnou medailou. Tí najúspešnejší si zaslúžili ocenenie v podobe krásneho pohára, veselého diplomu a pre potešenie aj detského šampanského.

Ako je už dobrým zvykom, po skončení pretekov prebiehala na malej trati netradičná rodinná súťaž Ocko, mamka a ja, v ktorej 15 dvojíc rodič s dieťaťom bojovalo o najrýchlejšie zdolanie trate dieťa na lyžiach a rodič opačným smerom s loptičkou v lyžičke.

Toto podujatie sa teší čoraz väčšej obľube, preto mnohí sponzori radi priložili ruku k dielu odmeňovania a v záverečnej časti mohlo byť vďaka tomu v tombole žrebovanej zo všetkých zapojených pretekárov odovzdaných viac ako 130 cien.

Nad šmrncom profesionality aj z pozície časomiery držal pevnú skúsenú ruku Marcel Pardek, s ktorým je radosť spolupracovať.

Keďže sa celé podujatie zaobišlo bez akéhokoľvek úrazu, pán doktor Jožko Raška liečil iba sem-tam smutný pohľad svojím láskavým úsmevom.

A bez koho by celé podujatie nebolo? Členovia rodín Argalášovcov, Bachyncových, Juriňákovcov, Kubošových, Labdíkovcov, Matisových, Paľovcov, Stacherových a

Žuffových tvoria jeden super tím, ktorý je schopný v rámci amatérskych podmienok zorganizovať podujatie, za ktoré by sa nemusel hanbiť žiaden profesionálny usporiadateľ.

Za zachytenie športových okamihov skúseným okom fotografa sa postarali Mgr. Jaroslav Suchánek a Miroslav Šurin, za čo im tak isto ďakujeme.

Za ŠK Oravaman Nižná pretekali a umiestnili sa nasledovne:

V kategórii mladšie predžiačky: Nela Stacherová – 7. miesto

Katarína Juriňáková – 3. miesto

mladší predžiaci: Markus Bachynec – 3. miesto

mladšie žiačky: Sofia Stacherová – 5. miesto

Andrea Juriňáková – 4. miesto

mladši žiaci: Ján Žuffa – 5. miesto

Norbert Bachynec – 4. miesto

Tomáš Labdík – 3. miesto

Lukáš Labdík – 2. miesto

starší žiaci: Martin Kuboš – 4. miesto

snowboard chlapci: Ján Žuffa – 6. miesto

Tomáš Labdík – 5. miesto

Martin Kuboš – 3. miesto

Norbert Bachynec – 2. miesto

Lukáš Labdík – 1. miesto

Zoznam sponzorov lyžiarskych pretekov

BM Transport, s. r. o., Trstená
Cable Connect, s. r. o., Nižná
Ebeco, s. r. o., Nižná
EDM, s. r. o., Nižná
Eurotron component, s. r. o., Nižná
FTL Logistics, s. r. o., Trstená
Gravitas, a. s.
Hotel Arman, Nižná
Chlebek sport, Spytkowice
JANZA, s. r. o., Nižná
LBA, s. r. o., Nižná
Marie, s. r. o., Nižná
MB SKI klub, Žilina
MTS, a. s., Krivá
MUDr. Peter Šaško, Nižná
Nealko Oravan, s. r. o., Podbiel
Obec Nižná
Obec Podbiel
Orava retail, s. r. o., Nižná
p. Madleňák Matúš, Oravská Jasenica
p. Zeman Štefan, Nižná
pohostinstvo Pivnica, Medvedzie
Poisťovňa Kooperatíva, Tvrdošín
Požičovňa náradia p. Ťapák, Nižná
Remeslo MJ, Tvrdošín
Rodičovské združenie pri ZŠ s MŠ Nižná
Rotek, s. r. o., Nižná
Sieťotlač Juráš, Liptovské Sliače
SKI Centrum Uhliská, Nižná
Slovenská sporiteľňa, a. s., Nižná
Starek Transport, s. r. o., Trstená
Stavebniny Garbiar, Tvrdošín
ŠK Oravaman, Nižná
Trajekt street shop, Námestovo
Visteon Electronics Slovakia, s. r. o., Námestovo
Wamp s. r. o., Námestovo
Yanfeng Slovakia, s. r. o., Námestovo
ZŠ s MŠ Nižná
Panasonic, Trstená
Ing Martin Lukaščík